Rodzaje odzieży ochronnej

Praca, zwłaszcza w przemyśle produkcyjnym, stwarza wiele zagrożeń. Media pełne są doniesień związanych z wypadkami przy pracy wynikających często z nieprzestrzegania podstawowych przepisów BHP. Czasami jednak, aby nie stała się tragedia, wystarczy odpowiedni zabezpieczyć swoich pracowników. Jak w takim razie wybrać odpowiednią odzież ochronną, która pozwoli im na efektywne wykonywanie swojej pracy?

 

Po co jest odzież ochronna?

 

Chcą wybrać najlepsza odzież ochronną musimy pamiętać przede wszystkim o jednej, najważniejszej rzeczy – odzież ta ma za zadanie pomóc nam wykonywać nasze obowiązki a nie w nich przeszkadzać. Powszechnym problemem jest bowiem to, że warstwy zabezpieczające (na przykład w ubraniach do pracy przy maszynach) są o wiele grubsze i twardsze, jednak mogą one znacząco ograniczyć swobodę ruchu pracownika. Również niekiedy materiały mogą być nieprzewiewane, co przy pracy na dużym słońcu może doprowadzić do tragedii

W takim wypadku na początku zawsze należy określić, na jakie warunki atmosferyczne będziemy nastawieni, jaki zakres ruchu będziemy musieli wykonać oraz jakie elementy naszego ciała mogą być najbardziej narażone na uszkodzenie a sama odzież ma nas przed tym ochronić.

 

Dobór odzieży przez wzgląd na warunki atmosferyczne

 

Ciężko określić, czy przy wyborze odzieży ochronnej ten punkt powinien pełnić role punktu wyjściowego, jednak zdecydowanie najłatwiej jest nam określić, w jakich warunkach atmosferycznych przyjdzie nam pracować. Musimy tutaj brać pod uwagę wietrzność, natężenie słońca, wilgotność i odporność na opady. Pracownicy drogowi muszą mieć dostęp do ubrań, które pozwolą im na pracowanie w najcięższych warunkach, jednak nie mogą oni posiadać tutaj jednego ubrania do każdej pory roku. Pracując na hali nie musimy co prawda obawiać się o padający deszcz, jednak nie raz możemy być narażeni na wahania temperatury. Dlatego też wybrana odzież powinna umożliwić nam przede wszystkim pracę w takich warunkach, by zbytnio nie przegrzewać ani nie wyziębiać ciała.

 

Dobór odzieży przez wzgląd na zakres ruchów, jakie wykonujemy

 

Doskonałym przykładem są tutaj ubrania stosowane przez pracowników leśnych a w szczególności operatorek pilarek. Z jednej strony zastosowane materiały i technologie sprawiają, że taka odzież potrafi nas ochronić przed przypadkowym odcięciem sobie nogi (pomiędzy warstwami spodni stosowane są specjalne włókna, które „zapychają” pilarkę w momencie kontaktu z materiałem), z drugiej umożliwiają swobodne ruszanie się po nierównych terenach.

 

Dobór odzieży przez wzgląd na niebezpieczeństwa

 

To najważniejszy element. Najprostsza odzież ochronna chroni nas najczęściej przed brudem i kontaktem niebezpiecznych substancji z naszym ciałem (np. smary samochodowe). Jednak w niektórych przypadkach niezbędne jest wykorzystanie odzieży ze specjalnych materiałów, które posiadają atesty. Dzięki temu możemy być zabezpieczeni przed działaniem chemikaliów czy odprysków. Warto tez wspomnieć, że odzież ochronna to nie tylko koszulki kurtki i spodnie, ale również okulary ochronne, słuchawki wygłuszające czy maski antyodpryskowe – dzięki temu typu wyposażeniu jesteśmy w stanie bezpiecznie pracować w najcięższych warunkach i warto przy tej okazji stosować produkty, które posiadają faktyczną jakość. Na zdrowiu lepiej bowiem nie oszczędzać.

Leave a Comment