Obowiązujące przepisy w zakresie segregacji śmieci w firmach

Śmieci występują praktycznie wszędzie, również na terenach większych oraz mniejszych firm. Można doprowadzić do sytuacji, w której za gospodarowanie śmieciami w swojej firmie będzie płaciło się mniejsze opłaty. Należy jednak poważnie podejść do sprawy segregacji śmieci, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami. Oczywiście wszystko będzie zależało od właścicieli firm, a konkretniej od tego, czy będą chcieli mniej płacić za wywożenie śmieci.

Jeśli ktoś chce zaoszczędzić trochę pieniędzy, to podstawą osiągnięcia takiego celu jest sortowanie śmieci. W tym zakresie ważne jest przeprowadzenie na terenie danych firm specjalnych szkoleń, które będą uświadamiać pracownikom, do jakiego kosza powinni wrzucać poszczególne odpady. Nie wolno robić tego byle jak, wtedy odpady nie będą posegregowane. Od właścicieli zależy więc to, czy u swoich podopiecznych wyrobią pozytywne nawyki w tej dziedzinie, czy też będą im pozwalać na lekceważenie obowiązujących przepisów.

 

Jak powinno się segregować odpady w firmie?

 

Segregacja odpadów w firmie to niezbyt skomplikowany proces, dlatego wypada nieco poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, a na pewno okaże się to być pozytywne w skutkach. W firmach powinny się więc znaleźć następujące pojemniki:

  • żółty – umieszczane będą tam śmieci plastikowe oraz metalowe,
  • niebieski – składowana ma być tam makulatura,
  • zielony – powinny znaleźć się tam elementy szklane.

Oprócz tego przedstawiciele wszystkich firm, zainteresowanych mniejszymi opłatami powinni zapewnić pracownikom jeszcze kilka dodatkowych pojemników, np. na zużyte baterie, odpady radioaktywne, mieszane, itd. Jak widać początkowo wiąże się to ze sporymi wydatkami, jednak z czasem może się to właścicielom firm opłacić, dlatego warto do takich zasad podejść profesjonalnie i ich przestrzegać na każdym kroku. Wtedy też ma się pewność, że nie będzie płaciło się zbyt dużych pieniędzy za wywóz śmieci, gdy będą one odpowiednio posegregowane.

 

Świadomość pracowników kluczem do sukcesu

 

Firmy muszą jednak zadbać o to, aby wiedza pracowników w tym zakresie była cały czas rozwijana. Jak wiadomo często dzieje się tak, że pracownicy są zapracowani i szybko wrzucają papierki lub też inne śmieci do obojętnie którego kosza, konkretniej do tego, który akurat stoi najbliżej. Warto wprowadzać za takie zachowania jakieś drobne kary, wtedy wszyscy nauczą się przestrzegania obowiązujących zasad, co do segregowania śmieci na terenie firmy. Najlepiej przy pojemnikach zamontować monitoring, aby mieć pewność, kto nie przestrzega zasad.

W żółtych pojemnikach umieszczać można plastikowe butelki, ale też wszelkie opakowania po chemii gospodarczej i puszki po napojach. Nie wolno jednak wrzucać do takich pojemników folii. Z kolei w niebieskich pojemnikach mogą znaleźć się różne kartony, gazety, ulotki reklamowe, czy też przeczytane książki, które już dawno zalegają na domowych półkach i nie ma co z nimi zrobić. W zielonym pojemniku swoje miejsce znajdą oczywiście słoiki oraz butelki. Trzeba jednak dopilnować tego, aby trafiły tam one bez zakrętek.

Leave a Comment