Niezapowiedziana wizyta sanepidu

Sanepid to hasło, na którego dźwięk drży większość osób zajmujących się gastronomią. Przygotowywanie jedzenia i jego serwowanie, to niezwykle odpowiedzialne zajęcie. Dlatego też do takiego zadania należy podchodzić niezwykle poważnie i głęboko zastanowić się nad tą kwestią, jeśli chcemy zająć się prowadzeniem baru szybkiej obsługi, restauracji czy też innego lokalu gastronomicznego.

 

Niezapowiedziana wizyta sanepidu

 

Co może doprowadzić do tego, iż sanepid zainteresuje się właśnie naszym lokalem? Są dwa podstawowe czynniki. Pierwszym jest oczywiście rutynowa kontrola sanepidu. Nie jest ona zapowiadana, by właściciele lokali nie mogli się do niej przygotować. Wówczas mogliby usunąć wszystkie nieczystości i produkty, których używają na co dzień, a które byłyby podstawą do zainteresowania się bardziej danym miejscem przez sanepid. Innym czynnikiem jest natomiast skarga jakiegoś klienta. Zawiadomienie, czyli skargę do sanepidu, może w gruncie rzeczy złożyć każdy z nas. Wystarczy zadzwonić pod numer, który bez trudu można znaleźć w internecie, opisać dokładnie całą sprawą i podać nazwę lokalu. Wówczas sanepid mając zgłoszenie jest zobowiązany do tego, by sprawdzić taką sytuację.

 

Ważne aspekty prawne

 

To są kwestie prawne, o których właściciele lokali powinni pamiętać. Jak można się zatem ustrzec nie tyle przed kontrolą sanepidu, ile przed ich negatywną opinią? Przede wszystkim warto znać wszelkie wymogi związane z prowadzeniem restauracji. Chodzi tutaj o książeczki sanepidowskie pracowników, ich odpowiedni ubiór i oczywiście o sam stan kuchni. Czystość w branży gastronomicznej to tak naprawdę podstawa. Dlatego też pracownicy powinni być zobligowani do codziennego sprzątania po sobie w każdym najmniejszym szczególe. Chodzi o doprowadzanie do ładu nie tylko przedmiotów codziennego użytku takich jak patelnie, garnki czy też naczynia. W skład tego wchodzą również sprzęty typu piekarnik, kuchenka gazowa, piec do wypiekania pizzy itp. Nie może się również w restauracji znajdować jedzenie, które jest po terminie. Wszystko musi być świeże, tym samym również bezpieczne do spożycia. Ponadto ważne są ogólne warunki panujące na sali. Wyrwana płytka w kuchni czy też na sali restauracyjnej, jest już powodem do interwencji sanepidu. Takie rzeczy mogą bowiem stanowić niebezpieczeństwo dla gości, mogą dostać się do dań odpady ze ściany.

 

Konsekwencje prawne

 

Jakie kary grożą za nieprawidłowe prowadzenie działalności gastronomicznej? Najmniejszą karą jest oczywiście kara pieniężna. Jednak ona w gruncie rzeczy niczego nie rozwiązuje. Lokal bowiem otrzymuje karę i jest zobowiązany do usunięcia usterek czy też innych uchybień w określonym czasie. Następnie sanepid ponownie kontroluje, czy wszelkie zaniedbania zostały naprawione.

Innym rodzajem kary jest kara pozbawienia wolności. Taka sytuacja może przydarzyć się wtedy, gdy nastąpi zatrucie masowe. Wówczas pobierane są próbki pokarmu, który wywołał dolegliwości. Jeśli stwierdzona jest chociażby obecność jakichś bakterii czy też szkodliwych substancji, wówczas właściciel lokalu może zostać pociągnięty do odpowiedzialności i skazany na karę więzienia. Oczywiście ostateczną karą jest zamknięcie lokalu.

Jak widać prowadzenie działalności gastronomicznej to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Wiąże się z tym pilnowanie wielu kluczowych kwestii. Sanepid stoi na straży dobrego funkcjonowania lokali, a tym samym jest również wyznacznikiem prawa dla osób zajmujących się działalnością gastronomiczną.

Leave a Comment