Elektroniczne L4 – co powinien wiedzieć o nim pracodawca?

Przed właścicielami polskich firm stoi kolejne wyzwanie, które ma związek z cyfryzacją pewnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej. Od 1 grudnia ubiegłego roku klasyczne papierowe druki zastąpiły bowiem elektroniczne zwolnienia lekarskie. Obecnie pracodawca musi posiadać swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – PUE ZUS. Tworzy się go przez internet zupełnie za darmo. Wcześniej trzeba jednak mieć tzw. profil zaufany. Istotne jest to, że profil ten na platformie założyć może tylko i wyłącznie osoba fizyczna. Dlatego też trzeba wcześniej wyznaczyć daną osobę w firmie, która będzie się tego typu sprawami zajmować. Musi być ona upoważniona do pobierana danych z platformy ZUS.

 

Zwolnienia w formie elektronicznej

 

E-ZLA to naprawdę spore ułatwienie nie tylko dla pracowników, ale i samych pracodawców. Zwolnienie w formie elektronicznej od razu trafia do ZUS-u, który najpóźniej kolejnego dnia roboczego wysyła go do płatnika składek. W zasadzie więc właściciel firmy niemal od razu otrzymuje informacje, że miało miejsce wystawienie zwolnienia lekarskiego dla danego pracownika. Ponadto powiadomienia tego rodzaju otrzymywać można również smsowo czy mailowo. Trzeb tylko odznaczyć odpowiednią rubrykę w ustawienia systemu ZUS. Pracownik od teraz nie musi już pamiętać o dostarczeniu zwolnienia lekarskiego do swojej firmy w terminie 7 dni.

Płatnik składek nie ma natomiast już obowiązku przekazywania zwolnień lekarskich do ZUS. W momencie, gdy to ZUS ma obowiązek wypłacania pracownikowi zasiłku, płatnik przekazuje mu zaświadczenie Z-3 z odpowiednimi dokumentami. Również i to może odbyć się drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu PUE ZUS.  Zaświadczenie tego rodzaju traktowane jest jednocześnie jako wniosek pracownika o zasiłek. Nie musi on już więc składać osobnego wniosku w ZUS. Z elektronicznego zwolnienia pracodawca nie ma jednak już informacji o numerze statystycznym choroby.

 

Elektroniczne zwolnienie – co daje w praktyce?

 

Na pewno zwolnienia w formie elektronicznej umożliwiają znacznie sprawniejszą kontrolę poprawności wykorzystywania zwolnień. Wystarczy bowiem złożyć przez PUE ZUS wniosek o kontrolę prawidłowości zwolnienia, a system sam uzupełnia go danymi i przekazuje już do ZUS. Ponadto innym atutem tego rozwiązania jest możliwość podglądu w systemie wystawionych zwolnień dla wszystkich swoich pracowników jednocześnie.

 

A co z lekarzami?

 

Okazuje się, że nawet jeśli lekarz nie ma dostępu do sieci musi przekazać ubezpieczonemu zaświadczenie lekarskie wystawione na formularzu papierowym, które wcześniej zostało wydrukowane z systemu PUE ZUS. W terminie 3 dni roboczych od momentu wystawienia takiego papierowego zaświadczenia lekarz musi zelektronizować taki dokument., Celem jest przekazanie do ZUS zaświadczenia lekarskiego wystawionego w  formie dokumentu elektronicznego.

Podsumowując, obecnie wystawianie zwolnień lekarskich online odbywa się znacznie szybciej niż miało to miejsce do tej pory. To rozwiązanie dobre zarówno dla pracowników, jak i pracodawców czy lekarzy.

 

Leave a Comment